Trzecia część poradnika dotyczącego żywności. Dzisiaj przyjrzymy się dokładnie owocom i warzywom.
Zachęcam do przeczytania poprzednich części:
Część II – Mięso, ryby, wędliny
Część 3 – Warzywa i owoce
Najlepiej wybieraj ekologiczne, ze sprawdzonych źródeł. Oto trzy sposoby na zdobycie zdrowych warzyw:
-
Delikatesy ekologiczne
Najprostszym – i jednocześnie najdroższym – sposobem jest udanie się do najbliższego sklepu ze zdrową żywnością. Ewentualnie – znalezienie takiego w internecie i zamówienie produktów. Warto również poszukać ekologicznych warzyw w dyskontach. Czasami obok “zwykłej” marchewki możesz znaleźć jej wersję “bio”. Minus takiego rozwiązania? Ceny, które odstraszają przeciętnych ludzi.
-
Z rodziną dobrze nie tylko na zdjęciu
Kolejnym rozwiązaniem regularnych dostaw świeżych warzyw jest przyjrzenie się swojej rodzinie – może ktoś z Twoich bliskich ma ogród i byłby skłonny podzielić się z Tobą swoimi plonami? Pomyśl też o dalszej rodzinie i znajomych – zawsze mogłabyś kupować od nich warzywa i owoce. Będą tańsze niż ze sklepów ekologicznych i zdrowsze niż produkty z dyskontów.
-
Koniec języka za przewodnika
Popytaj się wśród przyjaciół i znajomych. Dużo osób interesuje się tematyką zdrowej żywności, więc jest trochę możliwości. Jedna osoba może mieć rodzinę, która chętnie sprzeda swojskie jajka, ziemniaki z ogródka czy mięso z własnej hodowli. Ktoś inny może dać ci namiary na ekologicznego rolnika, który raz w tygodniu sprzedaje w mieście swoje plony i jeździ przez twoje osiedle. A może przyjaciółka jeździ na pobliską wioskę po prawdziwą kiełbasę i będziesz mogła się do niej przyłączyć?
Czasem na targach stoją osoby sprzedające “mleko prosto od krowy”, “czosnek z ogródka”, jagody czy grzyby. Jeśli mają towar rekomendowany przez Twoich znajomych, warto spróbować! Tylko uwaga na panie, które kupują jajka w dyskontach, starannie ścierają numery i sprzedają je dwa razy drożej w stroju miłej babuleńki…