Zastanawiasz się jak zacząć przygodę z językiem angielskim? To proste! Pamiętaj, że dziecko uczy się języka (zarówno ojczystego, jak i obcego) poprzez słuchanie. Staraj się, aby Twój maluch jak najczęściej miał kontakt z angielskim. Oto kilka podstawowych zasad prezentowania dziecku nowych słówek po angielsku:
Wykorzystaj rzeczy, które otaczają malucha
Jeżeli chcesz powtarzać z dzieckiem angielskie słówka lub wprowadzać mu nowe, przygotuj sobie rzeczy, które Ci w tym pomogą. Znajdź przedmioty, za pomocą których możesz zobrazować słowa. Pokazuj je dziecku i nazywaj po angielsku. Kilka przykładów:
- ćwicząc słowa apple, banana czy orange wykorzystaj prawdziwe owoce,
- części ciała pokaż na dziecku lub sobie,
- pomieszczenia w domu nazywaj przebywając w nich, a na meble wchodźcie wspólnie (w miarę możliwości), ewentualnie je wskazujcie,
- ćwicząc słowa book, ball, doll, car wykorzystaj zabawki dziecka
- nazywaj ubrania, które dziecko ma na sobie lub wyciągnij potrzebne z szafy
- nazwijcie pogodę jaka jest za oknem lub jaka była podczas spaceru
Unikaj pojęć abstrakcyjnych, których dziecko i tak nie zrozumie. Postaraj się, aby dziecko mogło dotknąć rzeczy, które nazywacie słowami w obcym języku.
Posłuż się obrazkami
Jeżeli nie masz możliwości wykorzystania danej rzeczy – na przykład chcesz w zabawie z dzieckiem wykorzystać nazwy zwierząt, a nie masz maskotki przedstawiającej słonia – potrzebujesz obrazka (z ang, flashcard, czyli kartonik obrazkowy. Postaraj się, aby ilustracje były duże, kolorowe i nieprzeładowane treścią. Powtórzę to jeszcze raz:
- obrazek powinien być stosunkowo duży (minimum formatu A6, ale znacznie lepsze będą ilustracje formatu A5 lub A4).
- kolorowa ilustracja bardziej przyciągnie malucha niż czarno-biała,
- powinniśmy na pierwszy rzut oka potrafić określić, jaką rzecz przedstawia obrazek.
Najprościej ilustracje wydrukować z internetu. Jednak zanim to zrobisz, przyjrzyj się książeczkom dla dzieci, które macie w domowej biblioteczce. Wtedy może się okazać, że masz pod ręką całkiem pokaźny zbiór dobrych obrazków.
Przeczytaj koniecznie: Pomysły na zabawy z kartami obrazkowymi.
Magia piosenek
Wspólnie słuchajcie piosenki dla dzieci! Maluchy je uwielbiają – a jeśli pozwolisz im czasem zerknąć na ekran laptopa czy telewizora, polubią jeszcze bardziej. Naucz się kilku prostych piosenek, śpiewaj je razem z dzieckiem. Razem z osobami na ekranie pokazujcie różne rzeczy, żeby nie było nudno. Od tego zacznijcie! Nie przejmuj się, że dziecko nie rozumie: maluch jest nieustannie w „słownej kąpieli” (w swoim ojczystym języku). Mimo tego, że nie wiemy, ile rozumie i w jaki sposób zapamiętuje słowa, nieustannie trajkocemy o różnych rzeczach. „Wykąp” czasem swojego brzdąca w balii pełnej języka obcego:) Więcej pomysłów „na start” w tekście Z angielskim za pan brat od najmłodszych lat.
Możesz również zakupić płytę CD z piosenkami dla dzieci po angielsku. Przykładowe wydania tutaj.
Bajki po angielsku
Wykorzystaj krótkie bajki po angielsku (z internetu lub z płyt DVD). Dziecko będzie zachwycone możliwością pooglądania ekranu telewizora, a ponadto osłucha się z nowymi słowami. Nie musisz się martwić, czy dziecko zrozumie, ponieważ dla malucha to obraz będzie najważniejszy.
Książeczki, plansze i gry
Zakup książeczki z prostymi opowiadaniami lub rymowankami po angielsku. Wspólnie je przeglądajcie lub czytajcie. Maluch będzie skupiony na ulubionych ilustracjach, a ty dostarczysz mu porcję „wiedzy”. Zastanów się, czy – i jak – możesz wykorzystać plansze i gry znajdujące się na półkach w dziecięcym pokoju. Przykładowo:
- na mapie możesz pokazać słowa: ocean, sea, mountain, river, forest.
- gry planszowe: city, church, road, forest, desert, house, pig, horse, sheep.
Podstawowe zasady nauki angielskiego przez zabawę
Po pierwsze: postaw na komunikację
Po drugie: przemycaj angielski w różnych zabawach, zachęcaj dziecko do działania,
Po trzecie: używaj prostych komunikatów (po angielsku), które Twój maluch szybko zacznie rozumieć,
Po czwarte: dużo mów do dziecka po angielsku,
Po piąte: zapomnij o wykładaniu gramatyki.
Wspomniane zagadnienia rozwijam w artykule: English for babies: na dobry początek
Słownik obrazkowy
Słownik obrazkowy to doskonała baza do powtarzania i utrwalania słownictwa. Jeżeli pracujesz z maluchem, który nie potrafi jeszcze rysować ani kolorować, stwórz go sama – będziesz miała doskonały przegląd słów, które już się pojawiły w waszej domowej edukacji.
Warto określić jeden format – przykładowo mogą być to kartki formatu A5 lub A6 z bloku technicznego (i konsekwentnie się go trzymać). Dziecko otrzymuje białą kartę i na jednej stronie ma zobrazować jedno słowo – najlepiej takie, którego nauczyło się poprzez śpiewanie piosenek, rymowankę czy pokazywanie. Możemy dać dziecku kartę do pokolorowania, wydrukować obrazek (koniecznie w kolorze) lub wykorzystać znalezioną ilustrację. Postaraj się, aby ilustracje, które kwalifikujesz do słownika były czytelne dla wszystkich osób, które z niego korzystają (a przede wszystkim dla Twojego dziecka). Odrzuć nieczytelne obrazki – nie pomogą Wam w zabawie rysunki, które dzisiaj miały być jabłkiem, a jutro będą tylko niezidentyfikowaną plamą. W takich wypadkach po kilku dniach lub tygodniach warto zachęcić dziecko do ponownego wykonania rysunki. Postaraj się, aby prowadzenie słownika było wspaniałą zabawą – i w żadnym wypadku nie kojarzyło się dziecku z przymusem.
Jeżeli pracujemy z dzieckiem, które nie potrafi czytać, w naszym słowniku wystarczą same obrazki. Kiedy maluch opanuje sztukę czytania możemy obok słowa lub na odwrocie karty zamieścić znaczenie obrazka po angielsku. Słowo powinno być zapisane wyraźnie, za pomocą liter pisanych.
Czytaj także:
Jak wprowadzać słowa maluchowi? Kręgi tematyczne
Pacynka-przyjaciel i przewodnik malucha w świecie języka angielskiego
English for babies: zabawy z kolorami