Nadszedł czas na wybór wózka? Jest to jeden z najdroższych elementów wyprawki, a do tego będziemy go używać codziennie przez co najmniej rok. W związku z tym warto kupić taki, z którego będziemy zadowoleni. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, zastanów się, czy na pewno spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Za pomocą poniższej listy ustal, co dla Ciebie jest najważniejsze.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka?
GONDOLA
- przestronna i długa gondola – lepsze 81 cm niż 78cm,
- otwory wentylacyjne w budce gondoli – konieczne podczas spacerów w upalne lato, kiedy temperatura pod budką jest jeszcze cieplej,
- łatwa (czytaj: bezgłośna) regulacja budki gondoli,
- możliwość powiększenia budki o dodatkowy daszek – przydatne w deszczowe i wietrzne dni oraz jako ochrona przed słońcem,
- regulacja oparcia – niektóre dzieciaczki w pewnym wieku (około czwartego miesiąca) zaczynają się nudzić patrzeniem w niebo lub na daszek gondoli i żądają polepszenia widoczności – poinformują Cię o tym głośno i donośnie. Wtedy sprawdza się możliwość podniesienia oparcia na początku spaceru. Kiedy mały pasażer uśnie, delikatnie opuszczamy oparcie, aby maluch jak najdłużej znajdował się w odpowiedniej pozycji.
- możliwość łatwego demontażu tapicerki – na przykład do prania po “ulaniu”czy przemoczeniu pieluchy,
- przykrycie na nóżki – najlepiej z zasuwanym schowkiem,
- wewnętrzna kieszonka w gondoli – doskonała na telefon i pieluchę. Sprawdzi się, jeśli nie chcemy każdorazowo brać torby do wózka (przykładowo dlatego, że stanowi ona dodatkowe obciążenie, które musimy znieść po schodach, a zwyczajnie nie mamy na to siły przy pielęgnacji niemowlęcia i podczas rekonwalescencji po cesarce…)
- schowek w dolnej części gondoli – jak wyżej.
STELAŻ
- wygoda manewrowania – zastanów się po jakich powierzchniach będziesz jeździła,
- zwrotność wózka,
- amortyzacja,
- łatwy montaż gondoli i siedziska na stelażu – pamiętaj, że kiedy ty montujesz wózek, pasażer może się troszeczkę zniecierpliwić i zdenerwować “przestojem” w wycieczce.
- łatwość składania i rozkładania – jak wyżej,
- koła – jeśli wózek posiada koła pompowane będzie cięższy, ale łatwiejszy w prowadzeniu,
- waga – wózki zazwyczaj są dość duże i ciężkie. Jednak są lżejsze modele, więc jeśli nie masz domku z przestronnym garażem, spróbuj poszperać i znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Pamiętaj, że po porodzie możesz być w gorszej formie, więc założenie znoszenia piętnastokilogramowego wózka z czwartego piętra (plus niemowlę) może być “troszeczkę” nieprzystające do rzeczywistości.
- przestronna i funkcjonalna torba pod wózkiem – przecież połowa spacerów i tak skończy się w lokalnym sklepiku lub warzywniaku. Wchodzimy “po cebulkę”, wychodzimy z torbą pełną “niezbędnych” zakupów.
- regulowana rączka – inna wysokość dla Ciebie, inna dla męża. W ciasnych pomieszczeniach (typu winda, korytarz na klatce) dzięki regulacji rączki możemy zyskać kilka bezcennych centymetrów.
SIEDZISKO SPACEROWE
- siedzisko rozkładane na płasko – maluchy lubią spać podczas spacerów. Zawsze przerażają mnie dziwacznie poskręcane dzieci śpiące w wózkach-parasolkach…
- kilkupunktowa regulacja oparcia – zadbaj o to, żeby stopni było jak najwięcej (najlepiej cztery).
- pozycja leżąca – dla śpiącego dziecka,
- pozycja półleżąca – dla malucha, który jeszcze nie siedzi, a już nie mieści się w gondoli lub nie zgadza się na podróżowania w gondoli i oglądanie nieba,
- pozycja półsiedząca – dla dziecka, które już zaczęło siedzieć oraz dla zmęczonego zabawą roczniaka,
- pozycja siedząca – dla dziecka, które już chodzi i podczas spacerów musi wszystko widzieć.
- komfortowe siedzisko,
- pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa – roczniak to już całkiem ruchliwy brzdąc,
- możliwość montażu przodem i tyłem do kierunku jazdy – mniejsze dzieci, które lubią widzieć mamę, wozimy przodem. Im bliżej roku, tym chętniej maluchy patrzą na to, co mijacie po drodze,
- przezroczyste ścianki boczne – już półroczny maluch jest bardzo ciekawy otaczającego go świata,
- możliwość powiększenia budki o dodatkowy daszek – niezawodny jako ochrona przed deszczem, wiatrem i słońcem,
- regulowany podnóżek – możemy go dostosować do wysokości dziecka,
- wypinany pałąk – nie jest potrzebny, kiedy wozisz dziecko tylko w pozycji półsiedzącej/półleżącej,
- zapinany schowek na drobiazgi,
- dodatkowy schowek,
- przykrycie na nogi,
MONTAŻ FOTELIKA SAMOCHODOWEGO
- możliwość montażu fotelika samochodowego na stelaż wózka jest doskonałym rozwiązaniem. Warto zakupić taki wózek, w który można wpiąć certyfikowany fotelik. Takie rozwiązanie przydaje się podczas krótkich zakupów czy mszy świętej – nie jesteś zmuszona wypinać bobasa i przerzucać go do gondoli. Przydaje się również kiedy maluch odmówi jazdy w gondoli – z perspektywy fotelika widzi znacznie więcej. Pamiętaj jednak, że dziecko nie powinno przebywać w foteliku samochodowym tylko tyle czasu, ile jest konieczne.
- ewentualnie (jeśli jest taka potrzeba i możliwość) adaptery do fotelika samochodowego,
AKCESORIA:
- torba do wózka,
- folia przeciwwiatrowa – zwróć uwagę, czy jest możliwość jej zamontowania,
- moskitiera – jak wyżej,
- uchwyt na kubek – propozycja dla kawoszy,
- parasol do wózka – doskonała na upały,
- śpiwór do wózka – na zimę.
Mam nadzieję, że powyższa lista pozwoli ci jeszcze raz przemyśleć, czy wybrany model to “ten jedyny”.
Oczywiście nie każdy wózek będzie miał wszystko. Za wygodę manewrowania musimy zapłacić cenę, jaką często jest większa waga wózka. Osobiście jestem bardzo zadowolona z pompowanych kół i zwrotności mojego “pojazdu”, ale jego waga wielokrotnie mi przeszkadzała podczas składania i rozkładania. Pamiętam, że kiedy składaliśmy nasz wózek byłam zachwycona dodatkowymi daszkami (nie zwróciłam na to uwagi przy wyborze wózka) – i rzeczywiście wielokrotnie z nich korzystałam, chroniąc brzdąca przed deszczem i wiatrem. Moja gondola jest długa i przestronna, ale zabrakło mi w niej kieszeni na drobiazgi. Kiedy syn był malutki, upychałam telefon, pieluchę i chusteczki w nogach dziecka. Z kolei w spacerówce najbardziej brakowało mi półleżącej pozycji i przeźroczystych ścianek bocznych – te rzeczy wydają mi się niezbędne przy spacerowaniu z dzieckiem, które już jest za duże na gondole, a jednocześnie za małe na spacerówkę i pozycję pół-siedzącą. Niektóre akcesoria można dokupić opcjonalnie nie są dedykowane konkretnym modelom.
A czego Tobie brakowało w wybranym wózku? Z czego byłaś najbardziej zachwycona? Co uważasz za istotne przy wyborze wózka?
Czytaj także:
Porównanie chust i nosideł ergonomicznych
Czy warto kupić chustę do noszenia niemowlęcia?