Dni coraz krótsze, poranki i wieczory zimniejsze. Przesiedzenie trzech godzin na dworze staje się coraz mniej realne. Stajemy przed wyzwaniem, jak zorganizować czas maluchowi w domowym zaciszu. Sprawdź, czy podobają Ci się moje pomysły.
Co możemy robić w jesienne dni z maluchem?
Zabawy na dworze
Czas spędzany na dworze (w miarę możliwości pogodowych) jest dalej naszym priorytetem.
- Zabawa na placu zabaw oraz spacery po osiedlu. Najwyższy czas zamienić zabawki do piasku na kredę.
- Wycieczki rowerowe. Popularne są rowerowe siodełka dla dzieci, które pozwolą nam na pełne przygód wyprawy.
- Zbieranie skarbów jesieni. Zabierz dziecku miskę, wiaderko lub pchacza. Zachęć go do zbierania kasztanów, orzechów, żołędzi, liści lub szyszek.
- Spacer do zoo. Ostatnia szansa, żeby na żywo obejrzeć różnorodne zwierzęta z bliska. A może wybierzecie minizoo, w którym można karmić zwierzęta specjalnie przygotowanymi rzeczami? Zadowolenie murowane.
- Wyprawa na wieś. Pokaż dziecku, jak wyglądają jego ulubione wiejskie zwierzęta. Naśladujcie dźwięki, które wydają. Pozwól mu je nakarmić, oczywiście odpowiednimi rzeczami i za zgodą właścicieli.
- Owoce prosto z krzaka. Jeszcze są maliny i jeżyny. Niech maluch sam sobie zrywa ulubione owoce. Na drugi dzień dziecko samo zaprowadzi Cię do krzewów i oznajmi gotowość do jedzenia: mniam mniam.
- Skakanie po kałużach. Oczywiście w kaloszach!
- Puszczanie łódek w kałużach.
- Przejażdżka tramwajem, pociągiem lub górską kolejką. Nawet przejechanie dwóch przystanków autobusem odmieni nasz codzienny spacer i zamieni w niezwykłe emocjonującą wyprawę.
- Wypatrywanie przejeżdżających pociągów, przelatujących samolotów lub przejeżdżających ciężarówek. Może warto wybrać się na spacer lub wycieczkę w miejsce, w którym często można je zobaczyć?
- Wycieczka do biblioteki. Zapiszcie się do osiedlowej biblioteki. Pozwól dziecku samemu wybrać książki, które chce przeczytać.
Zajęcia dla dzieci
- Wycieczka do pobliskiej sali zabaw. Zobacz, czy w pobliżu nie znajduje się sala zabaw dla dzieci. Może być doskonałą alternatywą w słotny, jesienny dzień.
- Zajęcia dla maluchów. Domy kultury i świetlice często oferują specjalne zajęcia dla małych dzieci. Mogą być muzyczne, ogólnorozwojowe, plastyczne czy związane z językami obcymi.
- Zajęcie dla matek z dziećmi. Popatrz, czy w Twojej okolicy nie działają Programy Aktywności Lokalnej. Może organizują zajęcia dla matek z dziećmi? Albo zajęcia dla kobiet, podczas których zapewniają opiekę nad dziećmi. Spotkasz w nich inne mamy, które mają dzieci w wieku Twoich pociech.
- Spotkania w kościele dla mam z małymi dziećmi. W każdym większym mieście możesz znaleźć Msze Św. dla mam z małymi dziećmi, połączone ze spotkaniami integracyjnymi. Maluch może pobyć wśród rówieśników, a Ty podzielisz się swoimi doświadczeniami i problemami z innymi kobietami.
Zabawy manualne w domu
- Przekładanie z pudełka do pudełka klocków lub kasztanów.
- Wkładanie patyczków do pudełka.
- Układanie wieży lub piramidy z kloców.
- Zabawa małymi, plastikowymi piłeczkami, które możesz umieścić w turystycznej wanience lub plastikowej piaskownicy.
- Kredki. Zobacz, jak twój maluch sobie z nimi radzi. Zaproponuj mu zwykłe kredki oraz specjalnie zaprojektowane dla małych dzieci.
- Ciastolina. Samodzielne lepienie jeszcze przed Wami, ale możesz dawać dziecku małe kawałki ciastoliny (lub kulki), które będzie mógł połączyć. Uważaj, żeby nie połknął!
- Masa solna. Jak wyżej
- Stemplowanie. Domowe stemple możesz zrobić z korków od wina czy ziemniaków. Do stemplowania maluch może wykorzystać również własne paluszki. Wytłumacz mu, że należy stemplować na kartce, a nie na ścianach…
Jeżeli Twój maluch jeszcze nie rozumie, że nie wolno stemplować fotela ani rysować na ścianie, doskonałą przestrzenią do wymienionych zabaw będzie krzesełko do karmienia.
Zabawy edukacyjne:
- Czytanie książeczek. Przejrzyjcie domową biblioteczkę. Może warto wymienić się z kolegą książkami?
- Słuchanie muzyki. Zobacz, który rodzaj muzyki szczególnie lubi Twój maluch.
- Zabawy z wyrazami dźwiękonaśladowczymi: koko, gru gru, czu czu, muuu, hau.
- Oglądanie zdjęć i filmów, w których głównym bohaterem jest nasze dziecko i nasza rodzina.
- Zabawy z włóczką lub muliną.
- Więcej zabaw znajdziesz w tekście: Pomysły na zabawy z rocznym dzieckiem.
- Nauka języka angielskiego. Polecam moje artykuły, w których tłumaczę jak możemy uczyć malucha języka obcego:
Rozwijanie samodzielności
- Nauka samodzielnego jedzenia. Zamiast karmić malucha, pozwól mu jeść samemu. Jeżeli nie zniechęci Cię sprzątanie w promieniu metra od krzesełka do karmienia, zaoszczędzisz całkiem dużo czasu. Wbrew pozorom dzieci szybko opanowują sztukę jedzenie łyżeczką – oczywiście, jeśli się im na to pozwoli.
- Nauka mycia rąk i twarzy. Nalej maluchowi letniej wody do zlewu lub miski i pozwól samemu umyć ręce po spacerze lub obiedzie.
- Zabawa w sprzątanie pokoju. Staraj się wprowadzić nawyk zabierania zabawek z salonu do swojego pokoju oraz układania zabawek na półkach / w pudełkach. Oczywiście nadaj temu pozory zabawy i nie egzekwuj w gorsze dni lub późnym wieczorem.
- Ubieranie i rozbieranie. Maluch nie jest wstanie się ubrać, ale potrafi ściągnąć skarpetki czy rozpiąć rzepy w butach. Może próbować założyć buty czy ściągnąć spodenki.
- Odpieluchowanie. Chociaż lato już minęło, warto proponować maluchowi nocnik. A nuż zechce na nim usiąść i nasze wysiłki zostaną wynagrodzone?