Przed nami trzydzieści listopadowych dni. Na każdy dzień przygotowałam dla Ciebie rymowany wierszyk dla dzieci oraz propozycje zabaw dla maluchów, które umilą Wam chłodne poranki lub długie wieczory.
Dzień zaduszny
Wybierzcie się wspólnie na cmentarz. Pokaż dziecku znicze i wytłumacz, dlaczego je zapalamy. Zaśpiewajcie piosenkę Święty uśmiechnięty. Pamiętajcie o pokazywaniu.
Ciało
Rymowanka na dzisiaj: Głowa, ramiona, kolana, pięty. Na początku recytuj powoli, jednocześnie pokazując części ciała. Zachęć dziecko, aby robiło to samo. Nie pozwól mu znudzić się zabawą: kiedy maluch poczuje się pewnie, recytuj rymowankę szybciej. Wymasuj powoli ciało malucha, zabawiając go przy tym i informując, jak nazywa się część ciała, którą właśnie dotykasz. Poproś dziecko, aby wskazywało różne części ciała na sobie, Tobie lub lalkach czy misiach.
Imiona
Dzisiaj szczególną uwagę zwróćcie na imię dziecka oraz najbliższych członków rodziny. Poszukaj w internecie rymowanki, która zawiera imię Twojego dziecka. Ewentualnie znajdź taką, w której imię można podmienić. Maluchowi na pewno się spodoba wierszyk, którego głównym bohaterem jest… on sam.
Jesień
Przeczytaj dziecku wiersz „Listopad” Wandy Grodzieńskiej. Wytłumacz dziecku czym są palto i kalosze. Ubierzcie je na jesienny spacer po kałużach. Podczas spaceru zwróćcie uwagę na drzewa, z których opadły liście, niską temperaturę, kałuże, błoto, szybko nadchodzącą noc.
Pranie
Zróbmy wspólne pranie. Niech maluch przyniesie swoją brudną bluzkę do łazienki i wrzuci do pralki. Obserwujcie jak działa pralka. Wspólnie wyciągajcie pranie, a potem niech mały pomocnik podaje bieliznę, którą będzie zawieszona na sznurku. Poskładane ubranie maluch może zanieść do swojego pokoju lub sypialni mamy (hm… ubrania pewnie nie trafią tam, gdzie byśmy chciały, ale czy praca Małego Pomocnika nie jest bezcenna? Rymowanym komentarzem do naszych zmagań niech będzie wiersz Pranie Marii Konopnickiej.
Mycie
Zwróćcie szczególną uwagę na kąpiel. Wybierz któryś z wierszyków zachęcających do mycia. Wytłumacz maluchowi, dlaczego się kąpiemy, po co myjemy szyję, uszy, zęby. Pokaż, jak to poprawnie umyć. Zachęć dziecko, aby „na sucho” wykąpało misie i lalki. Dopilnuj, żeby „umyło” im uszy, szyje, buzie, zęby i inne części ciała.
U lekarza
Przeczytajcie wiersz Hanny Niewiadomskiej Panie doktorze, czy pan pomoże? Pokażcie wymienione w wierszu części ciała. Zbadajcie misie i lalki. Możesz wykorzystać specjalny zestaw do zabawy w lekarza lub przygotować do sama. Zbadajcie je stetoskopem, dajcie zastrzyk (doustną strzykawką), obandażujcie nogi i ręce za pomocą papieru toaletowego. Wiesz możesz przeczytać tutaj.
Dziękuję
Wiersz na dzisiaj: „Profesor Kumaty – Dziękuję” Po lekturze wiersza przećwiczcie używanie słowa dziękuję za pomocą mini-teatrzyka, w którym wykorzystacie pacynki i maskotki.
Dzień Niepodległości
Ubierzcie się na biało-czerwono. Pokaż dziecku flagę Polski i wytłumacz, jakie są nasze barwy narodowe. Przeczytajcie wiersz Kto ty jesteś? Polak mały. Posłuchajcie patriotycznych piosenek, które podobają się i młodszym, i starszym patriotom. Najbardziej znane piosenki: My, Pierwsza Brygada, Rota, Szara piechota czy Przybyli ułani pod okienko.
Jabłko
Zanim podasz dziecku zdrową szarlotkę na drugie śniadanie pozwól mu poprzekładać jesienne jabłuszka. Daj mu koszyk, plastikowy kubek i opakowanie po lodach. Niech malec spróbuje, czy całe jabłka da się włożyć do kubka. Pozwól mu pobawić się jesiennymi jabłkami, poukładać je w wieże lub w linii prostej. Sprawdźcie, czy lepiej smakuje całe jabłko, czy może pokrojone w plasterki. Spróbujcie soku, musu i kompotu jabłkowego. Który z nich jest najlepszy? A kiedy eksperymentom stanie się zadość, przeczytajcie wiersz Jana Brzechwy Entliczek Pentliczek. Poszukajcie w Waszych jabłkach śladów po robaczkach.
Pociąg
Najwyższy czas na – pewnie Wam doskonale znaną – Lokomotywę Juliana Tuwima. Przeczytacie rytmicznie wiersz. Pobawcie się w pociąg i pozwiedzajcie w ten sposób cały dom, zatrzymując się na stacjach: salon, kuchnia, sypialnia. Wydawajcie odgłosy naśladujące nadjeżdżający pociąg. Pooglądajcie obrazki lokomotyw w książeczkach, na przykład w Opowiem Ci mamo, co robią pociągi. Wybierzcie się na wycieczkę w miejsce, w którym można obserwować przejeżdżające pociągi. Zaśpiewajcie pierwszą zwrotkę piosenki Jedzie pociąg z daleka. Następnie zaproponuj nazwę stacji, która będzie sugerowała sposób zachwania, np w pieskowie chodzicie na czworakach i szczekacie jak pieski, w piłeczkowie skaczecie jak piłeczki, a w kotowie miauczycie jak kotki.
Część II listopadowej wierszykomanii wkrótce!
Czy przydały Ci się moje pomysły? Podziel się w komentarzach. Polub nasz fanpage na facebooku!
Czytaj także:
Pomysły na jesienne zabawy z roczniakiem