Już od pierwszego roku życia możemy uwrażliwiać nasze dzieci na języki obce. Ułatwi im to naukę w przyszłości, a także (być może) pozwoli zabłysnąć w przedszkolu znajomością piosenki lub wierszyka. Przykłady będą dotyczyły angielskiego, jednak pomysły można wykorzystać z każdymjęzykiem, który – chociaż w stopniu podstawowym – znamy.
Pacynki na rękę
Zasada jest prosta: pacynka mówi tylko po angielsku. Dziecko chce się z nią pobawić czy porozmawiać? Bardzo proszę, ale w języku obcym. Rodzic zadaje pytania, podpowiada dziecku, wyciąga odpowiedzi. Moduluje głos, krzyczy, szepcze, udaje zaskoczonego, zdziwionego czy śmieje się głośno. Mówi powoli i wyraźnie bądź szybko, nawet bardzo szybko. Nie poprawia dziecka za każdym razem, pozwala mu na błędy (tak jak podczas zabaw w języku ojczystym). Jeśli chcemy nauczyć dziecko jakiegoś wyrazu, możemy łagodnie go zachęcić, żeby powtórzyło kilka po nas (po pacynce) poprawną formę, ale do niczego nie zmuszamy. To dobra zabawa jest najważniejsza.
Dowiedz się więcej o wykorzystaniu pacynek w nauce: Pacynka – przyjaciel i przewodnik malucha w świecie języka angielskiego
Przykładowy monolog pacynki:
–Hello
-Hello
-What’s your name?
-My name’s ….
-How old are you?
-I’m…..
-What do you like?
-I like bananas and cheese.
-What are you wearing?
-I’m wearing a blue t-shirt and white trousers.
-Let’s sing a song!
-Ok! Old McDonald had a farm. E-I-E-I-O…
Książeczki
Nie musisz kupować specjalnych, drogich książeczek z utwardzonymi kartkami, aby wspólnie z dzieckiem poznawać słówka w obcym języku. Lektury, które masz na półce (nawet jeśli Twoja pociecha jeszcze nie potrafi czytać albo już z nich wyrosła) doskonale się sprawdzą. Do nauki angielskiego wybierz te, które nie są przeładowane ilustracjami – mają jedną rzecz/zwierzę na jednej stronie lub czytelne obrazki. Wspólnie przeglądajcie książeczki. Nazywaj osoby lub przedmioty po angielsku: a grandmother, a house, a cat, a dog, a table, a mobile phone… Zadawaj proste pytania po angielsku – na początku sama sobie odpowiadaj. Zachęcaj dziecko do interakcji, ale jeżeli nie wie lub nie pamięta – podpowiadaj lub odpowiadaj. Jeśli Twoje dziecko potrafi czytać, zaklej polskie słowa samoprzylepnymi karteczkami. Możesz na nich wyraźnie napisać angielskie odpowiedniki.
Kilka przykładów:
-What is it?
-It’s a dog.
-What’s grandma doing?
-Grandma’s singing a song.
-What colour is the ball?
-The ball is red. / Red.
-Where’s the dog?
-Here it is.
Rymowanki
Kogo z nas w krytycznych sytuacjach nie uratowały proste rymowanki: Idzie rak nieborak… czy Idzie kominiarz po drabinie… Innym razem z odsieczą przychodzą nam klasyki Tuwima: Stoi na stacji lokomotywa…, Zasadził dziadek rzepkę… lub Biega, krzyczy pan Hilary: Gdzie są moje okulary! A gdyby tak recytować dziecku po angielsku?
Przykładowe rymowanki:
Flowers
Roses are red,
Violets are blue,
Sugar is sweet,
And so are you!
Twinkle, twinkle, little star
Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are.
Up above the world so high,
Like a diamond in the sky.
Piosenki
Zdarzało Ci się posadzić dziecko przed ekranem telefonu lub komputera? Mi też… Na krótko, na chwilę, tylko w aucie, tylko dzisiaj – zawsze się jakoś usprawiedliwiam przed sobą. A może połączmy przyjemne z pożytecznym i zaproponujmy dziecku piosenki po angielsku?
Jeśli czytasz mojego bloga, najprawdopodobniej jesteś młodą mamą, czyli masz pomiędzy 25 a 35 lat. W związku z tym – statystycznie – naukę angielskiego rozpoczęłaś w drugiej połowie szkoły podstawowej. Ominęły Cię angielskie piosenki dla dzieci i rymowanki. Mnie też… Jednak korzystając z filmów zamieszczonych na youtube możesz nadrobić zaległości i śpiewać dziecku (a potem z dzieckiem) również po angielsku. Nie chcesz narażać pociechy na zgubny wpływ komputera? Naucz się piosenek!
Przykłady angielskich piosenek dla dzieci:
Five little monkeys
The Finger Family
Head, shoulders, knees and toes
Old Macdonald had a farm
Twinkle twinkle little star
Jeśli chcesz posłuchać piosenek dla dzieci po angielsku wpisz w wyszukiwarkę Super Simple Songs.
Polecam cykl English for babies
Jak wprowadzać nowe słowa maluchowi?
Jak wprowadzać słowa maluchowi? Kręgi tematyczne